गुल्मिको धुर्कोट गाउपालिका ले अनुदान दिने भएपछि १० वर्षदेखि बाँझाे जग्गामा खेती सुरु

बैशाख ३० गुल्मी – धुर्कोट गाउँपालिकाले बाँझो जमिनमा खेती गर्ने किसानलाई अनुदान दिने घोषणा गरेसँगै गाउँपालिकाभित्र बाँझो जमिनलाई खेतियोग्य बनाउने कार्य सुरु गरिएको छ
धुर्कोट गाउँपालिका-२ पिपलधारामा रहेको पिपलधारा सिकर्मी/डकर्मी बहुउद्देश्य सहकारी संस्थाले दुई सय ६० रोपनी बाँझो जमिनलाई खेतीयोग्य बनाउन लागेको हो । गाउँपालिकाले केही हप्ताअघि खाद्यान्न अभाव हुन नदिन दुई वर्षदेखि बाँझो रहेको जमिनमा खेती गर्ने किसानलाई अनुदान दिन निर्णय गरेपछि सहकारीले २६० रोपनी जग्गालाई १५ वर्ष भाडामा लिएर खेती गर्न सुरु गरेको हो ।
गएकोत पुस महिनामा धुर्कोट गाउँपालिकामा दर्ता भएको पिपलधारा सिकर्मी डकर्मी बहुउद्देश्य सहकारी संस्थामा ४२ जना सेयर सदस्य रहेका छन् । जसमा ८० प्रतिशतभन्दा बढी व्यक्तिहरु दलित समुदायका छन् । बाँझो जग्गामा खेती गर्नका लागि सहकरीमा ५ जना व्यक्तिले झण्डै ५० लाख बराबरको लगानी गरेका छन् ।
६ हजार कागती खेती गर्नका लागि सहकारीले १०० भन्दा बढी व्यक्तिहरुलाई दैनिक ५०० देखि १००० सम्मको ज्याला दिने गरी कामसमेत दिएको छ । विगत १० वर्षदेखि बाँझो रहेको जमिन विभिन्न बोट बिरुवाहरुले जङ्गल जस्तै बनिसकेको थियो ।
कृषि ज्ञानकेन्द्र गुल्मीबाट अनुदान पाएको सहकारीले बाँझो जग्गामा खेती गरेबापत गाउँपालिकाको निर्णय अनुरुप सुन्तला, कागतीलगायतका अन्य फलफुलको खेती गरेबापत प्रतिरोपनी ३ हजार र अन्नबाली, तरकारीबाली तथा मसलेदार खेती गरेमा ४ हजार दिने निर्णय भए अनुरुप सहकारीलाई अनुदान उपलब्ध गराइने गाउँपालिका अध्यक्ष भुपाल पोखरेलले जानकारी दिनुभयो।
गाउँपालिकाले अनुदान दिने भएपछि बाँझो जग्गामा कागती, सुन्तला तथा बाख्रापालन, भैँसीपालनलगायतका अन्य कृषि कार्यतर्फ मानिसहरु उत्प्रेरित बनेका छन् ।

  • यो समाचार पढेर तपाईलाई कस्तो लाग्यो ?

    Supadeurali Online

    लेखक बाट थप

    प्रतिक्रिया दिनुहोस !

    सम्बन्धित समाचार