६ महिना नपुग्दै कोशीमा ढल्यो एमाले नेतृत्वको सरकार

नेकपा एमाले नेतृत्वमा रहेको एक मात्र प्रदेश सरकार पनि कोशीमा ढलेको छ।

प्रदेश सभाबाट विश्वासको मत पाउन विफल भएसँगै मुख्यमन्त्री हिक्मत कार्की पदमुक्त भएका छन्।

बिहीबार सुरू भएको प्रदेश सभाको तेस्रो अधिवेशनमा अन्तिम समयसम्म आफ्नो पक्षमा एक मत थप्ने मुख्यमन्त्री कार्कीको प्रयास विफल बनेसँगै मुलुकको दोस्रो ठूलो दल एमाले संघ र सात वटै प्रदेशमा विपक्षमा धकेलिएको छ।

मुख्यमन्त्रीले प्रदेश सभामा पेश गरेको विश्वासको मतसम्बन्धी प्रस्तावमा मत विभाजन हुँदा सरकारलाई विश्वास छ भन्ने पक्षमा ४६  मत र विपक्षमा ४३ मत परेको थियो। तटस्थ रहेको जसपाकी एक्ली सासद निर्मला लिम्बू अनुपस्थित थिइन्।

मत विभाजनको परिणाम घोषणा गर्दै सभामुख बाबुराम गौतमले विश्वासको मतको पक्षमा ४६ र विपक्षमा ४३ मत परेको जानकारी सदनलाई गराएका थिए।

यसरी सरकार जोगाउन आवश्यक पर्ने ४७ मत जुटाउन एमाले नेतृत्वको  सरकार विफल बनेको थियो। सरकारको नेतृत्वकर्ता एमालेका ४० र सत्ता साझेदार राप्रपाका ६ जनाले पक्षमा मतदान गर्दा पक्षमा ४६ मात्रै पुगेको छ। ९३ सदस्यीय प्रदेश सभामा बहुमत सिद्द गर्न ४७ मत आवश्यक पर्छ।

नेपाली कांग्रेस, माओवादी केन्द्र, एकीकृत समाजवादीले विपक्षमा मतदान गरेका थिए।

बिहीबार सुरू भएको प्रदेशसभा अधिवेशनमा विश्वासको मत सम्बन्धि प्रस्ताव पेश गरेका मुख्यमन्त्री कार्की विश्वासको मत नपाउने छाँट देखिएपछि प्रदेशसभाबाट बाहिरिएका थिए। ५ बजेर २० मिनेटमा आधा घन्टाका लागि स्थगन भएको संसद् राति साढे नौ बजे बैठक नै नबसी शुक्रबारलाई सरेको थियो।

शुक्रबारको प्रदेशसभा बैठकमा विश्वासको मत सम्बन्धि प्रस्तावको छलफलमा उठेका विषयबारे प्रष्ट पार्दै मुख्यमन्त्री कार्कीले फेरि सबै दलसित मत मागेका थिए। उनले प्रदेशमा अर्को गठबन्धनको सरकार पनि दिगो नहुने बताएका थिए।

२०७९ मङ्सिर ४ मा सम्पन्न निर्वाचनपछि एमाले र माओवादी मिलेर केन्द्रमा सरकार बनाएपछि प्रदेशहरुमा पनि भागबन्डामा सरकार गठन भएको थियो। त्यसक्रममा कोशीमा एमाले नेता कार्की पुस २४ मा मुख्यमन्त्री नियुक्त भएर पुस २५  मा सपथ लिएका थिए।

सरकारको नेतृत्व सम्हालेको १७४ दिनपछि कार्की नेतृत्वको सरकार ढलेको हो।

एमाले नेतृत्वमा नेकपा माओवादी केन्द्र , जनता समाजवादी पार्टी , राष्ट्रिय प्रजातन्त्र पार्टीसहितको गठबन्धनको सरकार कोशीमा बनेको थियो।

त्यसबेला काङ्ग्रेस र एकीकृत समाजवादी विपक्षमा रहेका थिए।

जेठ १७ मा जसपाले र जेठ २३ मा माओवादीले साथ छाडेपछि मुख्यमन्त्री कार्की अल्पमतमा परेका थिए।

सत्ता साझेदार माओवादी केन्द्र र जसपाले सरकार छाडेर अल्पमतमा परेपछि सरकारले जेठ ३१ मा  चल्दाचल्दैको बर्खे अधिवेशन अन्त्य गरेको थियो। जेठ ३२ मा  अध्यादेशमार्फत बजेट ल्याएको थियो।

सहयात्री दुई दलले  साथ छाडेपछि  मुख्यमन्त्री कार्कीसग एमालेका ४० र राप्रपाका छ जना गरी ४६ जना मात्रै  साथमा थिए। यो संख्या प्रदेशमा बहुमत सिद्द गर्न एक जना कम हो। १७४ दिन प्रदेश सरकार सम्हालेका मुख्यमन्त्री कार्कीले प्रदेश नामकरणको विषयलाई आफ्नो प्रमुख उपलब्धि बताउँदै आएका छन् ।

तर, कोशी नामकरणपछि प्रदेशमा उठेको आन्दोलनले प्रदेशमा तनाव निम्त्याएको अवस्था छ।

यसक्रममा एक जना पहिचानवादी आन्दोलनकारी पदम लिम्बूले ज्यान गुमाएर उनलाई सरकारले सहिद घोषणा गरिसकेको छ। यसबीचमा सयौं घाइते भइसकेका छन्। आफू अल्पमतमा परेपछि भने प्रदेश सरकारले पहिचान पक्षधर आन्दोलनकारीसग वार्ता थालेको थियो। असार ४ मा पहिलोपटक वार्ता भए पनि दोश्रो वार्ता अझै हुन सकेको छैन।

मंसिर ४ को चुनावमार्फत कोशी प्रदेशसभाको सबैभन्दा ठूलो दलका रुपमा स्थापित एमालेलाई चुनावी गठबन्धन भत्किँदा सत्तासीन बन्ने अवसर जुरेको थियो। तर, फागुन २७ मा भएको राष्ट्रपति चुनावले केन्द्रमा समीकरण पुनः फेरिएको थियो।

केन्द्रमा समीकरण फेरिने निश्चित भएपछि फागुन १५ मा एमाले सरकारबाट बाहिरिएको थियो। केन्द्रीय गठबन्धन चार महिनापछि कोशीमा कार्यान्वयन हुने भएको छ।

मंसिर ४ को चुनावसम्म चुनावी गठबन्धनमा रहेको काङ्ग्रेसका सभापति शेरबहादुर देउवाले आलोपालोमा पहिलो कार्यकालमा माओवादी अध्यक्ष पुष्पकमल दाहाललाई प्रधानमन्त्री बनाउन इन्कार गरेपछि दाहाल र एमाले अध्यक्ष केपी शर्मा ओलीविच बालकोट सुलह भएको थियो। त्यही छलफलले दाहालाई एमाले समर्थनमा प्रधानमन्त्री बन्ने बाटो खोलेको थियो।

केन्द्रमा आएको त्यो फेरबदलले सत्ता विमुख हुन लागेको एमालेलाई  केन्द्र सरकारमा  प्रभावशाली हिस्सा , सभामुख र  विभिन्न प्रदेश सरकारको नेतृत्वको अवसर जुरेको थियो।

यद्यपि रास्ट्रपति चुनावसगै चुनावी गठबन्धन व्युँतिएपछि एमालेले पुर्व सहमति अनुसारको राष्ट्रपति मात्रै गुमाएन, केन्द्र सरकार छाड्नु पर्यो। प्रदेश सरकारहरु पनि लगालग गुमाएको उसले अब कोशी सरकारको नेतृत्व पनि गुमाएको छ।

अब केन्द्रीय गठबन्धन अनुसार नयाँ सरकार गठनको पहल सुरु हुने नेताहरुले बताएका छन।  यो गठबन्धनमा काङ्ग्रेस २९, माओवादी १३ ९सभामुखसहित ०  नेकपा एकीकृत समाजवादी ४ र जसपाको १ सिट सहितको गठबन्धनले नया सरकार बनाउने छ।  माओवादी नेताहरु ६ सिट भएको राप्रपा पनि सामेल हुने दाबीमा छन् ।

यद्यपि अहिलेसम्म कोशीको नयाँ सरकारको नेतृत्व कसले गर्ने भन्ने टुङ्गो भइसकेको छैन। काङ्ग्रेस र माओवादी दुवैले सरकारको नेतृत्व दाबी गरिरहेका छन। यो निर्णय केन्द्रबाट शिर्ष नेताहरुले गर्ने दलहरुले बताउँदै आएका छन्।

  • यो समाचार पढेर तपाईलाई कस्तो लाग्यो ?

    Supadeurali Online

    लेखक बाट थप

    प्रतिक्रिया दिनुहोस !

    सम्बन्धित समाचार